Τετάρτη, 8 Αυγούστου 2012

Ο Κατσιφάρας πέθανε - Απ΄το Καλέντζι μέχρι το ... λιμάνι!

Πέθανε την Τετάρτη σε ηλικία 77 ετών ο πρώην υπουργός και στενός συνεργάτης του Ανδρέα Παπανδρέου, Γιώργος Κατσιφάρας.
«Ο Γιώργος Κατσιφάρας ήταν μία χαρακτηριστική φυσιογνωμία της δημοκρατικής παράταξης. Ένας ειλικρινής και πρακτικός πολιτικός, που τίμησε την προσωπική του σχέση με τον Ανδρέα Παπανδρέου. Εκφράζω την λύπη μου για το θάνατό του και τα θερμά μου συλλυπητήρια στους οικείους του. Θα τον θυμόμαστε πάντοτε με αγάπη» δήλωσε ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Ευάγγελος Βενιζέλος.

Ο Γ. Κατσιφάρας είναι αυτός που είχε πει την φράση: "Αν δεν υπήρχε ο Ανδρέας δεν θα μας ήξερε ούτε ο θυρωρός μας" και αποκαλούσε τον Πρόεδρο τοΥ ΠΑΣΟΚ "Αρχηγό"


Ο Γιώργος Κατσιφάρας γεννήθηκε στο Καλέντζι το 1935. Στην περίοδο της χούντας ήταν εξόριστος στο χωριό Θέρμο Αιτωλοακαρνανίας όπου βρισκόταν απομονωμένος και υπό διαρκή επιτήρηση.

Ήταν από τα ιδρυτικά στελέχη του ΠΑΣΟΚ και ο πρώτος υπεύθυνος του γραφείου Τύπου του Κινήματος.

Από το 1954 εργαζόταν στο πολιτικό γραφείο του Γεωργίου Παπανδρέου. Το 1964 συμμετείχε στην προεκλογική εκστρατεία του Ανδρέα Παπανδρέου, ο οποίος ελάμβανε μέρος για πρώτη φορά στις εκλογές στην περιφέρεια Αχαΐας, και όταν εκείνος ανέλαβε το υπουργείο Προεδρίας και Συντονισμού, έγινε ιδιαίτερος γραμματέας του.

Την περίοδο της δικτατορίας συνελήφθη, εκδιώχτηκε από την ΕΤΒΑ και στη συνέχεια από τον Αύγουστο του 1968 έως τον Μάιο του 1971 εξορίστηκε.

Το 1972 διέφυγε στον Καναδά, όπου συναντήθηκε με τον Ανδρέα Παπανδρέου, οργανώθηκε στο ΠΑΚ και επέστρεψε στην Ελλάδα τον Ιούλιο του 1974 μετά την πτώση της δικτατορίας.

Την ίδια χρονιά επανήρθε στην Τράπεζα από όπου συνταξιοδοτήθηκε το 1981.

Υπήρξε ιδρυτικό μέλος του ΠΑΣΟΚ και μέλος της Κεντρικής Επιτροπής από την ίδρυση του. Το 1981 εξελέγη για πρώτη φορά βουλευτής Αθηνών με το ΠΑΣΟΚ και συμμετείχε στη πρώτη κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, αναλαμβάνοντας υφυπουργός Προεδρίας επί θεμάτων Αθλητισμού.

Στις 24 Σεπτεμβρίου 1990, στο δεύτερο Συνέδριο του ΠΑΣΟΚ, επανεξελέγη μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του κόμματος.

Στις 17 Απριλίου 1994, στο τρίτο Συνέδριο του ΠΑΣΟΚ, επανεξελέγη μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του κόμματος και εξελέγη εκ νέου τον Ιούνιο του 1996 και τον Μάρτιο του 1999, στο 4ο και 5ο Συνέδριο.

Ο Γιώργος Κατσιφάρας διετέλεσε:

Υφυπουργός Προεδρίας 21/10/1981 05/07/1982
Υπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας 05/07/1982 05/06/1985
Υφυπουργός Εμπορίου 26/07/1985 25/04/1986
Υπουργός Εμπορίου 25/04/1986 31/10/1986
Υπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας 13/10/1993 08/07/1994
Υπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας 08/07/1994 15/09/1995
Υπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας 15/09/1995 22/01/1996

Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Ευάγγελος Βενιζέλος δήλωσε:

«Ο Γιώργος Κατσιφάρας ήταν μία χαρακτηριστική φυσιογνωμία της δημοκρατικής παράταξης. Ένας ειλικρινής και πρακτικός πολιτικός, που τίμησε την προσωπική του σχέση με τον A.Παπανδρέου.

» Εκφράζω την λύπη μου για το θάνατό του και τα θερμά μου συλλυπητήρια στους οικείους του. Θα τον θυμόμαστε πάντοτε με αγάπη.»

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...